Pani premiérke s vďačnosťou

Autor: Mária Javorová | 12.10.2011 o 9:28 | (upravené 12.10.2011 o 9:58) Karma článku: 16,10 | Prečítané:  2051x

Včera večer som išla spať neskoro. Príliš neskoro na to, že vstávam o piatej ráno. Ale nemohla som predsa opustiť pani premiérku v jej ťažkých chvíľach...

Na mojom mobile som každé dve minúty dávala refreshment stránky http://www.sme.sk/c/6091870/minuta-po-minute-vlada-padla-euroval-nepresiel.html. Ďakujem denníku SME a jeho reportérom za neustále aktualizovanie informácií. Boli neúnavní napriek tomu, že v priebehu hlasovania padol server od náporu čitateľov. Kým ja som odpadla o pol dvanástej v noci, oni pokračovali až do 0:39.

Iste, celá vec ma zaujímala aj z politického hľadiska - čo bude s eurovalom, našou vládou, Slovenskom.

Iveta.jpgZaujímala ma však predovšetkým z ľudskej stránky. Pani Radičovú som spoznala, keď som študovala sociológiu. Bola jednou z troch top pedagógov na vtedajšej katedre sociológie. (Pre upresnenie, do prvého ročníka štúdia som nastúpila v roku 1990, tesne po prevrate.) Potom som sa s ňou z času na čas stretla na rôznych konferenciach.

Jej silnou stránkou je prenikavá inteligencia a analytické myslenie. K tomu enormné množstvo informácií, ktoré získala nielen teoretickým štúdiom, ale priamo z prvej ruky napríklad pri výskumoch v rámci nadácie S.P.A.C.E. Výsledkom je, že ako jedna zo skutočne mála slovenských politikov má systémový pohľad a chápe ekonomiku a sociálnu politiku ako spojené nádoby, prepojený systém.

Ďalšou silnou, a mne osobitne sympatickou stránkou, je jej britký až sarkastický humor. Z tohoto hľadiska bolo manželstvo s nebohým Stanom Radičom extrémne dobrou prípravou na funkciu premiérky.

Viem si predstaviť, že práve tento humor vytáčal niektorých vlastníkov megaega medzi politikmi do nepríčetnosti.

Počas jej premiérovania som si užívala správy o jej netradičných riešeniach, ktoré pripomínali šachové partie, pri ktorých hrala podľa vlastných, ženských pravidiel. Možnože to spolu s jej dlhými blond vlasmi vyvolávali v niektorých politikoch z koalície a opozície pocit, že ring je voľný a miesto víťaza (rozumej premiéra) čaká len na nich. Narazili na tvrdý oriešok.

Viem si predstaviť, ako sa pani premiérka teraz cíti. Ja by som sa na jej mieste včera asi...hm....rozrevala.

Nech už situácia dopadne akokoľvek, cítim voči Vám, pani premiérka, pocit vďačnosti. Vďačnosti za Vašu ľudskosť aj za Vašu tvrdosť, za Vašu ženskosť prinášajúcu nový vietor do mužských pravidiel politiky, za Vašu inteligenciu a erudovanosť a predovšetkým za Váš skvelý humor, ktorý Vám aj vo vážnych chvíľach zabránil brať samu seba príliš vážne.

Som presvedčená, že raz vyjde Vaša kniha o období strávenom v kresle premiérky. Bude úprimná, múdra a písaná s nadhľadom. Už sa na ňu veľmi teším.

 

 

 


foto: (C) SME Vladimír Šimíček

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Na jar minister práce Ján Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín v odvetviach, v ktorých to bude potrebné.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy pre SME a The Slovak Spectator ukázali top obchody, pri ktorých radili.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?