Katolícka cirkev: Príliš dobre strážený poklad viery?

Autor: Mária Javorová | 5.7.2012 o 15:10 | (upravené 5.7.2012 o 15:20) Karma článku: 11,11 | Prečítané:  1924x

V posledných dňoch sa veľa hovorí o odvolaní arcibiskupa Bezáka. V článkoch a blogoch sa rozoberá, aké mohli byť príčiny jeho odvolania, či bolo odvolanie oprávnené alebo nie, prečo neboli príčiny zverejnené a tak ďalej. Táto udalosť však nepriamo vypovedá o niečom veľmi podstatnom a závažnom: o definícii poslania cirkvi.

Odkedy Ježiš svojim učeníkom povedal: "Iďte do celého sveta a učte národy", ubehlo riadne veľa času. Je prirodzené, že v priebehu tohoto obdobia sa cirkev menila, kryštalizovala, vytvárali sa štruktúry, pravidlá, zákony, procesy, funkcie, obrady,... Sociológovia už dávno prišli na to, že každá inštitúcia, nech je jej poslanie akékoľvek, má po čase tendenciu sa dostať do stavu, kedy sa viac než o svoje poslanie stará o zachovanie seba samej ako inštitúcie. Je to prirodzené a preto je potrebné z času na čas si pripomenúť, prečo inštitúcia vlastne vznikla.

Iste, môžeme povedať, že určitá konzervatívnosť a zotrvačnosť je v cirkvi potrebná preto, aby uchránila poklad viery. Nechajme teraz stranou diskusiu o tom, v čom spočíva poklad viery - či je to Písmo, liturgia, dogmy, sviatosti, hierarchia, mystická tradícia, svätci atď.

Položme si otázku: nie je tento poklad viery až tak dobre strážený, že má k nemu v konečnom dôsledku prístup iba malá časť ľudí? Prečo sa častokrát nedostane práve k tým, ktorí sú smädní po duchovne? Prečo musia svoj smäd napĺňať inde, hoci Ježiš hovoril o živom, nevysychajúcom prameni živej vody, ktorú ponúka?

Čo si majú teraz myslieť všetci tí kňazi a laici v katolíckej cirkvi, ktorí boli podobne ako arcibiskup Bezák presvedčení o tom, že cirkev nemá poklad viery úzkostlivo strážiť, ale ho plnými priehršťami rozdávať?

 

 

 

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?